Kim jest John Williams?

John Williams to najbardziej utytułowany twórca muzyki filmowej naszych czasów. Praktycznie co roku znajduje się na liście nominowanych do największych wyróżnień i plasuje się na drugim miejscu w historii pod względem zdobytych Oscarów za muzykę do filmów.

Co warto wiedzieć na temat Johna Williamsa?

Urodzony 1932 roku w Nowym Yorku John Williams to kompozytor muzyki filmowej oraz pianista i dyrygent, który wykonał ścieżki dźwiękowe do blisko 100 filmów. Praktycznie każde jego dzieło spotkało się z ogromną aprobatą zarówno krytyków, jak i publiczności.

Williams muzyką zajmuje się od dziecka i jest absolwentem uznanych amerykańskich uczelni muzycznych. Karierę w kinematografii rozpoczął w latach 50’ ubiegłego stulecia, choć z początku bez większych sukcesów.

Dopiero pod koniec lat 60’ stał się gwiazdą muzyki filmowej, a w 1969 roku został po raz pierwszy nominowany do Oscara za stworzenie muzyki do filmu Dolina Lalek. W zasadzie można powiedzieć, że od tego momentu praktycznie co roku jest on nominowany do tej, jak i wielu innych nagród. Do otrzymania Oscara za muzykę filmową był on nominowany łącznie aż 46 azy, co jest rekordem. Samą nagrodę otrzymał 5 razy i pod tym względem zajmuje drugie miejsce w historii.

Williams ma w swoim dorobku utworzenie ścieżki dźwiękowej do wielu legendarnych filmów, takich jak Gwiezdne wojny, Wojna światów, Wyznania Gejszy, Indiana Jones, Harry Potter, Raport mniejszości, Szeregowiec Ryan, Park Jurajski, czy Kevin sam w domu.

Dla wielu to jednak stworzenie ścieżki dźwiękowej do filmu Lista Schindlera jest największym osiągnięciem w karierze Williams, za co zresztą został wyróżniony Oscarem.