Nagrody dla twórców muzyki filmowej

Przyznawanie indywidualnych nagród zawsze wzbudza kontrowersje. Niezależnie od tego, czy wyróżnienia dotyczą sportowców, piosenkarzy, czy też aktorów. Nagrody przyznawane twórcom muzyki filmowej nie są tu wyjątkiem i także wzbudzają emocje.

Kto ma najwięcej Oscarów?

Kompozytorzy muzyki filmowej mogą liczyć na podwójną ilość nagród, w końcu docenia się ich w konkursach filmowych oraz muzycznych. W tych pierwszych sytuacja jest dość klarowna i to Oskar jest uważany za największą możliwą nagrodę. Zdecydowanie najwięcej razy tę nagrodę zdobył Alfred Newman, który ma na swoim koncie aż 9 Oscarów. Ta prawdziwa legenda Hollywood zmarła w 1970 roku.

W XXI wieku zaś co roku zmieniał się zwycięzca tej nagrody, jak i osoby nominowane. Wśród najczęściej przewijających się nazwisk można znaleźć takich twórców jak Hans Zimmer, John Williams, czy też Thomas Newman, czyli syn Alfreda Newmana. Warto przypomnieć, że w 2004 roku Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” zdobył Polak, Jan Kaczmarek.

Jakie inne nagrody są warte uwagi?

Złote Globy tuż obok Oscarów są uważane za największe nagrody dla ludzi związanych z tworzeniem filmów. Nominowani i zwycięzcy w kategorii muzyki filmowej są tam jednak często dość podobni. Na liście nominowanych co roku można znaleźć nazwiska Zimmer oraz Williams, choć po raz ostatni któryś z nich wygrał w 2005 roku.

Dużą estymą cieszą się również nagrody World Soundtrack Academy, które są przyznawane wyłącznie twórcom muzyki filmowej. Choć ich historia jest względnie krótka, bo przyznaje się je dopiero od 2001 roku, to wielu artystów bardzo je ceni. Tu także co roku zmienia się praktycznie cały skład zwycięzców. Z polskich akcentów warto wspomnieć o Ablu Korzeniowskim, który w 2012 zdobył nagrodę publiczności.

Warto zwrócić również uwagę na francuskie Cezary, które są przyznawane od 1975 roku. Choć bardzo często nagrody zgarniają tam Francuzi, to wyróżnionych zostało także dwóch Polaków, czyli Zbigniew Preisner oraz Wojciech Kilar.

Na ile wiarygodne są nagrody?

Nagrody są przyznawane przez gremia konkursowe, które ocen dokonują na podstawie odgórnie założonych kryteriów. Ocen dokonują oczywiście także eksperci w dziedzinie muzyki filmowej.

O gustach ponoć się jednak nie gustuje, dlatego też warto podchodzić do nagród z rezerwą. W końcu wielu wybitnych kompozytorów nigdy nie zgarnęło żadnego wyjątkowego lauru. Same wyniki różnych konkursów często też znacznie się od siebie różnią lub są nawet wręcz sprzeczne. Czasem też niektórzy twierdzą, że niektóre konkursy są nieobiektywne, a o wybraniu zwycięscy nie decydują ich osiągnięcia, tylko względy biznesowe.