Michał Jelonek – polski mistrz skrzypiec

Urodzony w Kielcach Michał Jelonek to prawdziwy człowiek orkiestra. Tworzy on muzykę poważną, rockową, popową i metalową. Największą popularność przyniosła mu jednak muzyka instrumentalna bazująca na skrzypcach.

Jak Jelonek skrzypkiem został?

Na początku lat 90’ poprzedniego wieku Jelonek ukończył szkołę muzyczną, by nawiązać współpracę z kielecką orkiestrą symfoniczną. Jego ogromny talent został szybko dostrzeżony przez muzyków wykonujących muzykę różnego rodzaju. W swoim dorobku Jelonek ma więc współprace z takimi tuzami polskiej muzyki jak Perfect, T-raperzy znad Wisły, Maryla Rodowicz, Wilki oraz wielu innych.

Jelonek odniósł też wielki sukces jako artysta solowy, a jego albumy zawierają kilka uznanych utworów przez fanów polskiej muzyki instrumentalnej. Za najlepsze kompozycje jego autorstwa uznaje się zaś Akka, BaRock oraz A Funeral of a Provincial Vampire. Do dzisiaj Jelonek ma na swoim koncie już ponad 20 albumów.

Artysta może się także poszczycić licznymi wyróżnieniami. Jelonek został bowiem doceniony między innymi na festiwalach w Jarocinie oraz na Woodstocku. W 1993 został uznany za najlepszego polskiego multi-instrumentalistę przez magazyn Tylko Rock. Wielu słuchaczy jest zaś zachwyconych, w jaki sposób potrafi on grać na żywo, a koncertów udziela nie tylko w Polsce, ale także w krajach Europy Zachodniej oraz Wschodniej.