Apocalyptica dla fanów ciężkiej muzyki instrumentalnej

Mieszkańcy Skandynawii słyną z zamiłowania do ciężkich brzmień. To właśnie z Finlandii pochodzi wyjątkowy zespół, tj. Apocalyptica grająca instrumentalny metal. Ma ona wiernych słuchaczy na całym świecie i to także wśród ludzi nieprzepadających za metalem.

Jaką muzykę gra Apocalyptica?

W skład Apocalypticy wchodzi trzech wiolonczelistów oraz jeden perkusista. Taki, dość nietypowy skład zespołu wskazuje na to, że gra on muzykę symfoniczną, z dużą dawką ciężkich brzmień. Apocalyptica szturmem zdobyła rynek już z wydaniem pierwszego albumu, co miało miejsce w 1996 roku. Pomysł na debiutancką płytę był zaś bardzo prosty, zespół nagrał symfoniczną wersję popularnych utworów legendarnej Metalliki. Kolejne płyty także zawierały covery popularnych utworów metalowych, lecz z czasem grupa coraz częściej tworzyła zupełnie nowe kompozycje i zyskiwała na międzynarodowej renomie. Szczególnie dużo pochwał zebrała wydana w 2000 roku płyta Cult.

Apocalyptica osiągnęła ogromny sukces komercyjny, szczególnie biorąc pod uwagę to, jaki rodzaj muzyki nagrywa. W ostatnich latach zespół stopniowo odchodzi jednak od nagrywania wyłącznie muzyki instrumentalnej, a coraz częściej komponuje dzieła z innymi artystami w tym np. z HIM, Joe Duplantierem oraz The Rasmus. Coraz częstsze korzystanie z wokalu w utworach nie przypadło jednak do gustu wszystkim fanom zespołu.