Wojciech Kilar – legenda polskiej muzyki filmowej

Polscy piosenkarze i aktorzy rzadko robią międzynarodowe kariery. Chlubnym wyjątkiem są tutaj kompozytorzy muzyki do filmów, tacy jak między innymi Wojciech Kilar, który nagrał muzykę np. do Pianisty, czy też Draculi.

Kim był Wojciech Kilar?

Urodzony w 1932 roku we Lwowie Wojciech Kilar był polskim pianistą, który tworzył muzykę poważną oraz tą dedykowaną filmom. Co ciekawe, jako dziecko Kilar nie przepadał za muzyką i niechętnie uczęszczał na naukę gry na fortepianie.

Dopiero po zakończeniu II wojny światowej i przymusowym przesiedleniu narodziła się u niego wielka pasja do tworzenia dzieł muzycznych. Po osiągnięciu pełnoletniości Kilar z sukcesami brał udział w wielu konkursach muzyki poważnej.

Z czasem zaś Kilar coraz częściej zaczął nagrywać muzykę filmową, szczególnie często do polskich filmów. Jego twórczość została jednak doceniona także i za granicą, gdzie szczególnie mocno doceniono ścieżkę muzyczną do Draculi. Kilar otrzymał nawet propozycję nagrania ścieżki dźwiękowej do kultowego Władcy Pierścieni, jednak ostatecznie jej nie przyjął.

Kilar zmarł w 2013 roku w Katowicach. Na jego koncie znajdują się zaś nie tylko wyróżnienia muzyczne i filmowe, ale także i państwowe. Kilar został bowiem odznaczony Orderem Orła Białego w 2012 roku, a wcześniej Orderem Odrodzenia Polski.