Ratatat, czyli alternatywna muzyka instrumentalna

Twórcy grający muzykę instrumentalną muszą wykazać się wielką kreatywnością, tak aby zdobyć uwagę publiki pomimo braku wokalu. Ratatat to zaś duet muzyczny, który ma wyjątkowo oryginalny styl, a swoją muzykę tworzy na bazie przesterowanej gitary oraz elektroniki.

Jaką muzykę gra Ratatat?

Twórczość Ratatat to muzyka instrumentalna inna niż wszystkie. Nie jest to muzyka filmowa ani trailerowa, ani post-rock, ani też inny konkretny gatunek muzyczny. Ratatat to zespół, który naprawdę ma swój niepowtarzalny styl. Jednie ich uwielbiają, inni uważają ich muzykę za nudną.

Ratatat osiągnął jednak spory sukces, szczególnie na rynku amerykańskim, gdzie na ich koncerty przychodzi mnóstwo ludzi. Ponadto Ratatat współpracuje z gwiazdami rocka i hip-hopu, w tym z Basement Jaxx, The Prodigy, Daft Punk, Björk ,czy z Interpolem, The Killers oraz Kidem Cudi. Sporym sukcesem okazały się też dwa krążki Ratatat, w których zawarte były remixy utworów hip-hopowych.

Potencjał muzyki Ratatat został zauważony przez agencje reklamowe. Charakterystyczny styl muzyczny okazał się świetnym instrumentem do zdobywania uwagi odbiorców oglądających reklamy telewizyjne. Utwory Ratatat są często wykorzystywane przez tancerzy, szczególnie tych wykonujących breakdance.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także teledyski zespołu. Należą one do niskobudżetowych, ale za to, podobnie jak muzyka, cechują się wielką oryginalnością. W klipach Ratatat, jak i tytułach utworów często pojawiają się także zwierzęta.

Kto tworzy muzykę Ratatat?

Ratatat to duet z Nowego Yorku, stworzony z Evana ‚E*Vax’ Masa oraz Mike Strouda. Ten pierwszy jest producentem muzycznym obsługującym gitarę basową oraz syntezatory. Mike Strouda głównie operuje zaś przesterowaną gitarą elektryczną, której dźwięk stanowi motyw przewodni większości utworów.

Jak dotąd Ratatat wydał 5 albumów studyjnych, a do najpopularniejszych kompozycji tego zespołu zaliczyć można Wildcat, Seventeen Years, Cream on Chrome oraz Loud Pipes.