Czym jest muzyka filmowa?
Aktorzy, aktorki oraz reżyserzy – to oni są najbardziej docenianymi osobami w świecie kinematografii. Muzycy odpowiedzialni za ścieżkę dźwiękową pozostają zaś zwykle na drugim planie, choć często tworzą prawdziwe działa sztuki i sprawiają, że dany film jest naprawdę wyjątkowy.
Kiedy powstała muzyka filmowa?
Muzyka filmowa powstała praktycznie wraz z powstaniem pierwszych filmów. Dźwięki były bowiem stosowane już w erze kina niemego. Co ciekawe, na początku muzyka filmowa w kinach była grana na żywo. Na ekranie pokazywane były więc obrazy, a przed nim występowali muzycy.
Współcześnie muzyka filmowa ma ogromne, choć często niezauważalne znaczenie. Wybór odpowiedniej ścieżki dźwiękowej może bowiem zdecydować o sukcesie lub klęsce danego filmu. Wiele badań naukowych potwierdza bowiem, że dźwięki mają ogromny wpływ, na to, jak ludzie odbierają daną sytuację, co jest wykorzystywane w reklamach, czy też właśnie serialach i filmach.
Czym cechuje się muzyka filmowa?
Ścieżka dźwiękowa do filmów jest długa i stwarza się ją po to, aby stopniowo budować napięcie. Tego typu kompozycje muzyczne są więc często długie, a główny motyw pojawia się w danym utworze dopiero po kilku minutach.
Muzyka filmowa musi jednak przede wszystkim korespondować z emitowanymi obrazami. Jej celem jest więc podkreślenie sytuacji i stanów emocjonalnych bohaterów przedstawionych w filmie. Zwykle też stosuje się instrumenty takie, jakie są typowe dla miejsca i czasu przedstawionego w filmie, co ma zwiększyć autentyczność całej kompozycji.
Każdy utwór, jaki znajduje się w filmie, można uznać za muzykę filmową. Czasem zdarza się więc, że w filmie wykorzystany jest np. wielki hit muzyki pop. Zazwyczaj jednak muzyka filmowa jest pozbawiona warstwy wokalnej, tak aby pozostać tłem wydarzeń i nie zagłuszać dialogów pomiędzy bohaterami.
Gdzie można posłuchać muzyki filmowej?
Oczywiście muzyki filmowej można posłuchać w czasie oglądania filmów. Zwykle jest ona szczególnie eksponowana w takich gatunkach jak dreszczowce, dramaty, czy też filmy wojenne. Do każde współczesnego filmu wydawany jest także album ze ścieżką dźwiękową, gdzie poszczególne utwory dostępne są w dłuższej formie.
Muzykę filmową trudno zaliczyć do głównego nurtu. Z drugiej jednak strony można jej posłuchać także w stacjach radiowych dedykowanych muzyce instrumentalnej, czy też na muzycznych portalach w Internecie. Wielu ludzi uważa zaś ten rodzaj muzyki za doskonały do relaksu i odpoczynku, czy też nauki oraz pracy. Inni zaś uwielbiają zasypiać właśnie przy muzyce instrumentalnej z filmów.
Obecnie coraz popularniejsze stają się także koncerty muzyki filmowej. Najbardziej cenieni twórcy, tacy jak Hans Zimmer potrafią przyciągnąć na nie praktycznie tyle samo ludzi, co największe gwiazdy muzyki popularnej.