Hans Zimmer, czyli guru muzyki filmowej
Oskar, Złote Globy oraz kilkadziesiąt innych nagród i wyróżnień. Przez wielu Hans Zimmer jest uznawany na najwybitniejszego twórcę muzyki filmowej w XXI wieku. Co więc warto wiedzieć o tym niemieckim kompozytorze?
Hans Zimmer – samouk, który podbił świat
Hans Zimmer urodził się w Niemczech i ma żydowskie pochodzenie. Od dzieciństwa jego pasją była muzyka instrumentalna, jednak jego nauczyciel stwierdził, że nie ma on żadnego talentu i zrezygnował z nauczania. Młody Zimmer nie zrezygnował jednak ze swojej pasji i sam nauczył się gry na fortepianie. Po osiągnięciu pełnoletniości swą edukację muzyczną kontynuował zaś na londyńskiej uczelni.
Co ciekawe, profesjonalną karierę muzyczną rozpoczął w zespole grającym muzykę pop, czyli w The Buggles. Zespół ten stworzył kilka popularnych w ówczesnych czasach piosenek. Dopiero później Zimmer poznał Stanleya Myersa, który wprowadził go do świata muzyki dedykowanej filmom.
Fucha Jerzego Skolimowskiego była pierwszym filmem, do którego Zimmer stworzył ścieżkę dźwiękową. Krytycy oraz widzowie i słuchacze zachwycili się wtedy jego muzyką, która budowała atmosferę filmu.
Z roku na roku Zimmer stawał się coraz bardziej popularny, aż w końcu został gwiazdą Hollywood. Dziś jego renoma jest tak duża, że producenci filmowi marzą o jego zatrudnieniu. Wśród wielu osiągniętych laurów, szczególnym wyróżnieniem, jakie go spotkało, była nadanie nazwy planetoidy od jego imienia. Mimo osiągnięcia wielkiego sukcesu oraz ogromnej rozpoznawalności sam Zimmer pozostaje nieco tajemniczą postacią, która unika wywiadów.
Do jakich filmów muzykę nagrał Zimmer?
Zimmer muzyką w sposób profesjonalny zajmuje się już ponad 30 lat, przez które to stworzył już ścieżkę dźwiękową do niemal 130 filmów. W jego CV można znaleźć takie filmy jak między innymi: Karmazynowy przypływ, Cienka czerwona linia, Helikopter w ogniu, Pear Harbor, The Ring, Łzy Słońca, Rynki z Ferajny, Batman, Piraci z Karaibów, Kung Fu Panda, Anioły i Demony, Madagaskar 3, Interstellar, Chappie, czy Blade Runner 2049.
Jednak jego najpopularniejsze dzieła to ścieżka dźwiękowa z Króla Lwa, utwór „Now we are free” z Gladiatora oraz „Time” pochodzący z Incepcji. Sporym uznaniem cieszyła się także ścieżka dźwiękowa Zimmera utworzona do gry Call of Duty Modern Warfare 2 oraz do gry Crysis 2.
Zimmer stał się także obiektem inspiracji dla wielu innych artystów tworzących szeroko pojętą muzykę instrumentalną. Jego kompozycje doczekały się wielu remixów i coverów, a jedną z najpopularniejszą z nich była przeróbka „He’s a pirate” wykonana przez DJ Tiesto.
Czym wyróżnia się styl Zimmera?
Kreatywność, łączenie różnych dźwięków i wyczucie – dzięki temu Zimmer stał się obiektem kultu. Potrafi on bowiem perfekcyjnie łączyć ze sobą orkiestry oraz elektronikę. W dodatku Zimmer przy tworzeniu każdej nowej ścieżki dźwiękowej potrafi zaskoczyć czymś nowym i nieszablonowym, co idealnie pasuje do danego filmu.
Dziś Zimmer nie tylko tworzy ścieżki dźwiękowe, ale gra też koncerty na całym świecie, które przyciągają prawdziwe tłumy słuchaczy.